Supraphon, Universal Music, Warner Music a další. Jak vznikala nejvýznamnější česká hudební vydavatelství? Jací interpreti pro ně byli zlomoví? A jaké byly jejich nejdůležitější historické milníky? V našem seriálu Z historie labelů vám nabídneme pohled do jejich zákulisí. A začínáme s vůbec nejstarším českým vydavatelstvím – Supraphonem.
Historie Supraphonu sahá až do roku 1929, kdy začala v Československu působit společnost Ravitas, která od počátku svého vzniku vydávala i původní české nahrávky pod značkou Ultraphon. Supraphon byl původně název elektrického gramofonu, od 30. let pak nesly označení Supraphon domácí gramodesky určené pro export.
Během šedesátých let se však stává Supraphon etablovaným hudebním vydavatelstvím uznávaným v Evropě i v zámoří. Ve svém archivu má nejen nahrávky mnoha hudebních žánrů, ale také záznamy mluveného slova. Od počátků hrála ve vydavatelství velkou roli vážná hudba, které se věnuje dodnes a za níž sbírá významná hudební ocenění po celém světě.
Historické milníky
1929 – Začínají se objevovat první gramodesky značky Ultraphon s českým repertoárem
1932 – Ultraphon registruje značku Supraphon jako název elektrického gramofonu
1933 – Ultraphon používá značku Supraphon pro původní české nahrávky určené pro export
1949 – Dochází k zestátnění, Supraphon je ustanoven exportním závodem, na deskách se začíná objevovat symbol lva s lyrou, který je logem Supraphonu dodnes
1961 – Supraphon se stává výrobním podnikem s oficiálním názvem Gramofonové závody – Supraphon, státní podnik
1969 – Vzniká samostatné vydavatelství Supraphon
1987 – Supraphon vydává své první kompaktní disky – nahrávky Má Vlast od Bedřicha Smetany a výběr hitů Karla Gotta
Po roce 1989 – Dochází k privatizaci státního hudebního vydavatelství
Klasická hudba
Byla to právě klasická hudba, která Supraphon proslavila po celém světě. Již ve třicátých letech se desky Supraphonu zaměřovaly především na českou klasiku. Vycházely tituly, které mapovaly dílo Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka a dalších osobností nejen české hudební scény. Tyto nahrávky připravovali přední domácí i světoví interpreti, komorní soubory i orchestry řízené významnými dirigenty.
Cenné nahrávky nahrával Supraphon i během normalizace. V té době vydával většinu české produkce. Přestože byla celá kultura pod politickou kontrolou komunistické strany, vznikalo vedle ideologických titulů také mnoho nahrávek velké hodnoty, a to zejména v oblasti klasické hudby. Klasická hudba tak zůstává po celou dobu existence Supraphonu významnou položkou jeho ediční činnosti.
V dalším dílu seriálu Z historie labelů se zaměříme na populární umělce, kteří začali pro Supraphon nahrávat v druhé polovině minulého století. A věnovat se budeme rovněž mluvenému slovu!
Další články ze seriálu Z historie médií najdete tady:
Nipper, jeden z nejnámějších psů na světě, a His Master’s Voice
Akustická éra nahrávání vytvořila pevné základy masového hudebního průmyslu
Cimrman, pohádky i předchůdci audioknih v archivu Supraphonu