Není to jen hudba, která udělala ze Supraphonu jedno z předních českých vydavatelství. Výrazně k tomu přispěl také jeho bohatý archiv mluveného slova, který nabízí nahrávky nejrůznějších žánrů – od záznamů divadelních her, přes pohádky až po audioknihy.
V rámci seriálu Z historie labelů jsme již informovali o základních historických milnících i o klíčových nahrávkách a interpretech Supraphonu. Oba texty najdete na našem blogu.
Pro nejmladší posluchače
Již v roce 1930 vydává tehdy ještě Ultraphon gramofonovou desku se Spejblem a Hurvínkem, když k němu od nahrávací společnosti HMV přechází Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka. Během následujících let vychází několik dalších desek olíbené dvojice. Vůbec nejprodávanější je nahrávka v němčině s názvem Hurvínek, Mánička und Herr Spejbl zum Geburtstag. V rámci českých titulů vede Vánoční kapr u Spejblů. Nahrávky Divadla Spejbla a Hurvínka získaly od šedesátých let minulého století až do roku 2010 celkem 32 Zlatých desek a 24 Platinových desek Supraphonu.
Velkého komerčního úspěchu se dočká také další deska pro děti, na které herec Richard Antonín Strejka čte knížku Ondřeje Sekory Ferda Mravenec. S oblíbenými pohádkami vydavatelství boduje i v dalších letech. Rok 1970 přináší Příběhy Křemílka a Vochomůrky v podání Jiřiny Bohdalové. O dva roky později herec Karel Höger namlouvá pohádky Václava Čtvrtka o loupežníkovi z lesa Řáholce Rumcajsovi. Svých desek se dočkají i Včelka Mája, Mach a Šebestová, Maxipes Fík, Broučci, Šmoulové a Dášenka Karla Čapka.
Předchůdci audioknih
Svými nahrávkami se brzy mohou chlubit také české literární klasiky. V roce 1953 nahrává celý román Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka Jan Werich. V roce 1966 čte román Karla Poláčka Bylo nás pět František Filipovský. Babičku Boženy Němcové namlouvají pro Supraphon Růžena Nasková a Vlasta Fabianová, Smrt krásných srnců Oty Pavla Miroslav Horníček. Dnes jsou audioknihy nedílnou součástí archivu Supraphon.
Osvobozené divadlo
V roce 1933 podepisuje Ultraphon exkluzivní smlouvu s Vlastou Burianem a Járou Pospíšilem. V této době totiž slaví vydavatelství úspěch zejména s nahrávkami filmových písniček a melodií. O rok později vydává album Osvobozeného divadla s dialogy Voskovce a Wericha.
Na desky Supraphonu se dostávají nejen písničky a instrumentální hudba vzniklá na prknech Osvobozeného divadla, ale také celá představení Divotvorného hrnce a hry Pěst na oko. Na nahrávkách se objevují také legendární forbíny, během nichž Voskovec s Werichem vedli před oponou dialog zcela nezávislý na kontextu děje hry. V nich obvykle reagovali na aktuální politické i kulturní události.
V roce 2007 vydává Supraphon komplet 7 CD s nahrávkami Osvobozeného divadla, který obsahuje i řadu neznámých záznamů, zkrátka vše, co se z Osvobozeného divadla podařilo zachovat.
Divadlo Járy Cimrmana
Svou hru Dlouhý, Široký a Krátkozraký nahrává pro Supraphon v roce 1976 Divadlo Járy Cimrmana, a to i přes obavy Zdeňka Svěráka, že kvůli nahrávkám lidé přestanou chodit do divadel. Tento černý scénář se však ani v nejmenším nenaplňuje. Divadlo u Supraphonu postupně vydává všechny své hry na různých zvukových nosičích, a to včetně Dobytí serverního pólu v roce 1989 a Lijavce v roce 1990.
V roce 2007 slaví divadlo Miliónovou desku Supraphonu a čtyřicáté výročí od svého založení. Při té přílžitosti vychází edice všech her Divadla Járy Cimrmana v kompletu 14 CD pod názvem 40 let Divadla Járy Cimrmana. Kromě nahrávek obsahuje i šedesátistránkovou publikaci o fenoménu Járy Cimrmana.
V roce 2009 vychází poslední hra České nebe a v roce 2016 slaví divadlo půl století své existence. I pro tuto příležitost Supraphon připravuje mimořádný dárek – komplet 16 LP s kolekcí všech 15 her. Pět z nich se dostalo na LP vůbec poprvé.
Divadlo Semafor
Také Divadlo Semafor bylo jednou z divadelních scén, které dával Supraphon pravidelně prostor. “Zatímco v šedesátých letech vyšla téměř ze všech her Semaforu většina písniček na deskách, v následujících letech se to neopakovalo. Částečně i proto, že hudba Semaforu už nestála v centru zájmu mladých lidí, ale nedostala k tomu bohužel ani šanci,” vysvětluje Supraphon. Svou roli hrál bezpochyby také fakt, že byl Jiří Suchý nepohodlný režimu.
Na deskách Supraphonu vychází hry Kytice, Jonáš a tingl-tangl, Sladký život blázna Vincka, Člověk z půdy a další. V roce 2012 vydal Supraphon exkluzivní komplet 12CD: SEMAFOR – LÉTA 70. A 80., který nabízí všechny nahrávky Semaforu z tohoto období. A to nejen z archivu Supraphonu, ale také Pantonu, Českého rozhlasu a České televize.
Další články ze seriálu Z historie médií najdete tady:
Nipper, jeden z nejnámějších psů na světě, a His Master’s Voice
Akustická éra nahrávání vytvořila pevné základy masového hudebního průmyslu