O vztazích v uměleckých tělesech hovořil během workshopu v INTERGRAM advokát a přední odborník na autorské právo dr. Rudolf Leška. Zaměřil se při něm na informace, které se týkají nejen kapel, ale také divadelních a tanečních souborů, pěveckých sborů, těles vážné hudby a dalších.
Zmiňované projekty vznikají obvykle spontánně. Pár lidí se dá dohromady a domluví se, že budou společně hrát, zpívat. “Již tehdy mezi nimi, aniž by si to uvědomovali, vznikají právní vztahy,” vysvětlil v úvodu přednášky Rudolf Leška. Každá slavná kapela začínala neformálně, hrála v garáži a radost měla z každého malého koncertu, kam se přišlo podívat pár kamarádů. “S postupnou profesionalizací a s příchodem více zakázek se začíná objevovat také stále více právních problémů. A na to je dobré myslet již v počátcích souboru,” vysvětluje Leška.
Podle něj by tak mělo hned v úvodu spolupráce dojít alespoň na základní vymezení podstatných náležitostí. Chybět by neměla debata nad tím, jak se budou dělit honoráře a jak bude kapela fungovat provozně. Také by se mělo stanovit, kdo rozhoduje o tom, jakým způsobem budou do tělesa přijímáni noví členové a jak se naopak budou členové vylučovat.
“Co se týče vypořádání majetkových vztahů v rozpadající se kapele, je to jako při rozvodu manželů,” říká Leška. Kromě finančních záležitostí by však soubor neměl zapomínat ani na ochrannou známku souboru, tedy otázku společného jména. “Na začátku to nikdo moc neřeší, nicméně jakmile se začne soubor profesionalizovat, tak je dobré si položit i tuto otázku. Mám zkušenost, že je rozpad kapely zároveň závodem na patentový úřad. Kdo doběhne první, ochranná známka je jeho. A je jedno, jestli je to frontman nebo bubeník,” přibližuje Leška, “pak jsou ostatní najednou překvapení. Zažil jsem to u kapel, které byly opravdu velké a fungovaly dlouhá léta. Takové právní spory pak bývají pekelné.”
Jak se bránit v momentě, kdy vám chce váš bývalý spoluhráč pořádně zavařit? Jak je to s autorskými právy a právy výkonných umělců ke společnému repertoáru? A na co dalšího myslet při zakládání hudebního souboru, aby případné roztržky nepoložily celou kapelu? Odpovědi nejen na tyto otázky najdete ve videu níže.