Začalo to rušením akcí nad sto účastníků, končí to zákazem shromažďování více než dvou lidí, pokud se nejedná o členy jedné rodiny. Vládní opatření tvrdě zasáhla i fungování kulturního průmyslu, protože se ve velkém musely rušit koncerty, divadelní představení, festivaly, filmové projekce i natáčení snímků a seriálů.
NIC 2020, tak zní název festivalu, který neexistuje. Přestože se do něj zapojilo mnoho kulturních institucí, nemohou kvůli současným opatřením nabídnout žádný program. Podpořit je ale můžete, a to nákupem vstupenek na nic. Pražský magistrát spojil síly s portálem GoOut a rozjel projekt, v jehož rámci si mohou lidé koupit lístky na neexistující představení, a to v rozmezí od 20 do 5000 korun. Stačí si jen vybrat virtuální sál vašeho oblíbeného podniku!
Za iniciativou #kulturažije stojí společnosti MALL.TV a Donio. Zatímco díky první jmenované mohou zájemci sledovat nejrůznější online koncerty, divadelní představení, talkshow a další, přes Donio mohou přispět libovolnou částkou na konkrétní projekty. Těm připadne sto procent finančních darů. Z hudebníků se v rámci projektu již představili klavírista Ivo Kahánek, raper Maniak i kapely Prago Union, PSH, Hentai Corporation, Mňága a Žďorp či Zrní. Svá představení nabídla divadla A studio Rubín, Dejvické divadlo, VOSTO5 i Divadlo Viola. Koncerty i představení jsou obvykle vysílány živě, přehrát si je ale většinou můžete i zpětně ze záznamu.
V rámci projektu #kulturažije probíhá take sbírka pro muzikanty na volné noze, která se zaměřuje především na hudebníky, kteří nemají stálé zaměstnání a jsou závislí na jednorázových akcích. Požádat o pomoc z této sbírky mohou umělci, kteří se věnují hudbě na profesionální úrovni a mají odpovídající hudební vzdělání. Zakladateli sbírky jsou hornista a dirigent Radek Baborák, Horn Fest Praha a akademie MenART. Přispět můžete přes Donio.
Kultura do domu aneb Virtuální pivo pro všechny!
Na konci března rozjelo streamované koncerty i pražské Rock Café. Sledovat je můžete živě nejen na Facebooku klubu, ale také na Televizi Seznam, DVTV, Novinky.cz a Forum24. Jako první vystoupily kapely Circus Brothers a I Love You Honey Bunny. V dalších dnech se hudební fanoušci v rámci projektu Kultura do domu dočkají i The Rocket Dogz, Tomáše Matonohy či Gipsy.cz. Na všechny koncerty si můžete koupit virtuální vstupenky i virtuální pivo! Podpoříte tak nejen vystupující interprety, ale také klub samotný.
Umělcům a dalším profesím, pro které znamenají vládní nařízení spojené s koronavirem dočasnou ztrátu zaměstnání, pomáhá také projekt IntermeSOS. Několik subjektů, které se běžně podílejí na organizaci hudebních akcí, vytvořilo online systém pro ty, kteří si nedobrovolné prázdniny nemohou dovolit a musí náhle nabytý volný čas vyplnit prací. Zájemci z kreativních profesí se mohou zaregistrovat do databáze a zadat své dovednosti i možnosti. IntermeSOS je pak nabízí podle poptávky práce. V současné době je v databázi zaregistrováno přes 5000 zájemců o práci.
Nabídky a poptávky pracovních příležitostí lze najít také na několika facebookových skupinách. Příkladem za všechny mohou být skupiny Práce při Covid či projekt Elegantního Česka Pomáháme si v korona-krizi. Cílem obou skupin je propojit ty, kteří o práci přišli, s těmi, kteří hledají nové zaměstnance nebo brigádníky.
Na streamování koncertů se rozhodl vsadit také projekt #nechodven. Ten nabízí hudebním fanouškům téměř každodenní porci muziky formou přímého přenosu ze zavřeného klubu U Staré paní. „Nemůžete jít na hudbu? Hudba jde k vám,“ říkají organizátoři projektu, v rámci něhož můžete podpořit nejen muzikanty na pódiu, ale rovněž ty, kteří se na přenosech podílejí. Na jednotlivé koncerty si můžete koupit virtuální vstupenku, nebo zaslat libovolný příspěvek konkrétnímu umělci. V klubu U Staré paní už vystoupili Lenka Dusilová, Hot Sisters a své nové album online pokřtila kapela MarZ.
Český crowdfundingový portál Hithit spustil iniciativu Hithit Antivir. Jejím cílem je pomoci živnostníkům a podnikatelům zasaženým koronavirem. „Ničí vám koronavirus podnikání? Získejte pro vaši živnost peníze, které nemusíte vracet. Požádejte vaše zákazníky minulé, současné i budoucí, aby si předplatili vaše služby nebo výrobky,“ vysvětluje Hithit princip projektu, do kterého se zapojují i kulturní instituce.
Příspěvky pro divadla
Přestože hlediště divadel zejí prázdnotou, aktivita souborů je obvykle neutuchající. Pravidelná živá vysílání už od počátku opatření nabízí Studio DVA, pestrý online program produkuje ale i Divadlo pod Palmovkou, Divadlo na Vinohradech, Národní divadlo i Hudební divadlo Karlín. A zapojují se i mimopražská divadla – Klicperovo divadlo Hradec Králové, Moravské divadlo v Olomouci, Městské divadlo Brno, Národní divadlo Moravskoslezské, Divadlo J. K. Tyla a další.
V rámci vysílání divadla obvykle nabízí možnost přispět buď na jejich provoz nebo na nějakou ze spřízněných nadací či jiných prospěšných iniciativ. Na sociálních sítích se rovněž objevují výzvy k tomu, aby lidé nevraceli vstupenky na zrušená představení a tím pomohli těmto institucím překonat současné těžké období. Divadla a další kulturní projekty lze podpořit též na portálu Darujme.cz.
Víte o další zajímavé iniciativě, kterou jsme zapomněli zmínit? Tak nám dejte vědět na našich sociálních sítích! Článek budeme v souvislosti s vašimi tipy i se vznikem dalších projektů průběžně aktualizovat.