Jak posloucháme hudbu v roce 2022? Které platformy využíváme, jaké žánry volíme, jak často a při jakých činnostech muziku posloucháme? Na tyto a mnohé další otázky odpovídá nová studie Engaging with Music 2022, vypracovaná Mezinárodní federací hudebního průmyslu (IFPI). Největší report svého druhu staví na odpovědích více než 44 tisíc respondentů z 22 zemí.
20 hodin, 6 způsobů, 8 žánrů
Ze studie IFPI vyplývá, že člověk poslouchá hudbu v průměru 20 hodin týdně, tedy necelé 3 hodiny denně. Jedná se o mírně delší dobu než v roce 2021. Některé země tento údaj však ještě podstatně přesahují. Například indický posluchač stráví s hudbou skoro 26 hodin týdně, v Číně je to přes 28 hodin a v Nigérii dokonce 30.
Tři čtvrtiny respondentů poslouchají hudbu na více platformách, v průměru na šesti. Nejpoužívanější jsou hudebně streamingové služby (Spotify Premium, Apple Music), video streaming (YouTube) a dále rádio. To za poslechovost vděčí právě hudbě, která je nejdůležitějším aspektem tohoto média u 73 % respondentů. CD si za poslední měsíc koupilo 12 % lidí, o 4 % více než vinylovou desku. Hudba je také nezbytnou součástí aplikací založených na krátkých videích, jako například TikTok, jehož vlivu na hudební průmysl jsme se věnovali v tomto článku. Dvojnásobný nárůst v koláči interakcí s hudbou zaznamenaly živé koncerty (z 2 na 4 %). Nesmíme opomenout také na užití hudby ve filmu, televizi a videohrách. Jedním z fenoménů jsou tzv. in-game koncerty, kde interpreti vystupují v rozhraní videohry. Takové koncerty uspořádaly např. hry Fortnite či Roblox, ve kterém vystoupili Twenty One Pilots nebo Lil Nas X. Virtuální hudební zážitek si dle IFPI v posledních třech měsících nenechalo ujít 44 % hráčů.
Navzdory velkému množství dostupných možností přístupu k hudbě stále přetrvává pirátství. Ilegálně hudbu užila v posledním roce třetina respondentů.
Pop, Rock, K-pop, C-pop
Průměrný posluchač má v oblibě osm žánrů. Globálně vedou Pop, Rock, Hip-hop / Rap, taneční hudba, latinská a vážná hudba. Report ale ukazuje stále rostoucí sílu lokálních žánrů a pozoruhodnou rozmanitost hudby napříč kontinenty. Od K-popu (jihokorejský hudební žánr, který kombinuje elementy taneční hudby, popu, elektropopu, hip hopu a současného r’n’b), C-popu a J-popu (čínské a japonské obdoby), přes Afrobeat až po Bollywoodskou hudbu. Právě v Indii je v desítce nejoblíbenějších žánrů hned 8 domácích, podobně je na tom většina asijských velmocí i Jižní Amerika. Lokální hudba si čím dál více nachází místo i v playlistech zahraničních posluchačů, ať už je to mexické Norteño, brazilské Gaucho Music či japonská Anime hudba.
Hudba jako součást mentálního zdraví a každodenního života
Po celém světě hudba hraje důležitou roli v životě – při udržování mentální stability, jako soundtrack ke každodenním i výjimečným událostem či jako podkres k fyzickým aktivitám. Pro 69 % respondentů je hudba nezbytná pro jejich duševní zdraví. Stejný poměr dotazovaných označil hudbu za esenciální při fyzických aktivitách. Nejzásadnější je v tomto běh, který si bez hudby nedokáže představit 88 % lidí.