INTERGRAM podpořil projekty ukrajinských umělců

Válka na Ukrajině výrazně zasáhla také do života tamních umělců a jejich rodin. Někteří vyměnili hudební nástroje za válečné zbraně, jiní museli utéct ze země, aby ochránili životy svých blízkých. INTERGRAM proto ve spolupráci s NADACÍ ŽIVOT UMĚLCE vyhlásil v březnu sbírku na pomoc ukrajinským umělcům, ve které se podařilo vybrat 312 690 Kč a které jsme navýšili na konečných 330 000 Kč. Na základě pečlivého vyhodnocení žádostí jsme pak částku rozdělili mezi 33 žadatelů formou sociálních stipendií. Našim cílem bylo podpořit konkrétní umělecké záměry a příběhy a pomoci žadatelům přečkat náročné časy.

Yana Reutova a její studentky

Podporu získala i bývalá tanečnice, choreografka a lektorka tance Yana Reutova z Čornomorsku. Vystudovala konzervatoř v Kyjevě, po škole se však vrátila na pobřeží, kde provozuje taneční studio. Tam dochází šestnáct studentek ve věku od pěti do dvaceti let. Po vypuknutí války se Yana rozhodla zachránit sebe i svou dceru a vydala se do Česka. V Praze začala nový život. Sídlo INTERGRAM navštívila i se čtveřicí svých studentek, se kterými pracuje na několika projektech. Dvě přijely s Yanou a další dvě přišly se skupinou univerzitních studentů, které pozvala pražská HAMU. Drtivá většina ukrajinských studentů se po několika týdnech v Česku musela vrátit, protože se jim nepodařilo zajistit příjem a bydlení. Školy na léto zavřely a programy, na které přijeli, skončily. Yana a její studentky ale měly štěstí. Ujala se jich ředitelka neziskovky Tanec Praha Yvona Kreuzmannová a pomohla jim etablovat se v novém prostředí a společně s nimi vymýšlí stále nové projekty, aby mohly zůstat v Praze a věnovat se své profesi. Útočištěm se jim stalo divadlo PONEC a jeho zázemí. Podpora byla pro čtveřici dívek spásou, jelikož studenti mladší 18 let nedosáhli na podporu od České republiky. Většina podpůrných programů byla navíc v mezičase ukončena. Samotná Yana se nyní nemůže vrátit do svého bydliště v Čornomorsku, jelikož tam stále probíhají intenzivní boje.

Focus Ukraine

Foto: Vojtěch Brtnický

I díky podpoře INTERGRAM a NŽU vznikl projekt Focus Ukraine v rámci festivalu TANEC PRAHA. Taneční představení mělo za cíl vyjádřit pocity Ukrajinců, kteří utekli před válkou. Byl to projekt o síle, o ženské síle, o tom, co se stalo a jaké emoce to způsobilo,” prozrazuje autorka choreografie Yana. Se svými studentkami ji připravovala jeden měsíc a odezva byla velice pozitivní a plná emocí. „Možnost dostat se v Praze k práci v oboru byla úžasná. Jsem v situaci, kdy se musím postarat o dceru a obě nás zaopatřit. Nerada bych ale byla nucena pracovat třeba jako uklízečka. Chci pracovat v kultuře, dělat tanec.”

Následovala řada dalších projektů, většina spojena s Tancem Praha. Šlo například o Woods, City Horses či Still Life in the City. Nyní Yana pracuje společně s českými herci na choreografii Ukrainian Story, kterou bude vyprávěn starý a nový příběh Ukrajiny. V procesu příprav je také taneční tábor či představení pro dospělé. 

Až na hlavní stage Colours of Ostrava

Yaně se se dvěma studentkami podařilo dostat až na hlavní stage jednoho z největších českých festivalů Colours of Ostrava, kde doprovodily ukrajinskou kapelu Balaklava Blues. Uskupení, nyní usazené v Kanadě, kombinuje folklor s prvky elektronické taneční hudby a ostře kritizuje ruské válečné tažení. „Na tento festival chodí až 40 000 lidí, byla tam tak silná energie. Ve městě byla cítit podpora Ukrajině, v centru a na festivalu byly stojany s fotkami a příběhy. Když o tom mluvím, srdce se mi rychleji rozbuší a chce se mi plakat,” popisuje Yana a těší se na další spolupráci s kapelou v budoucnu. „Jsou to opravdu příjemní lidé a chtějí s námi znovu něco podniknout. Příště bych s nimi ráda natočila hudební klip.” 

Foto: Vojtěch Brtnický

Nové přístupy

Yana před sedmi lety ukončila taneční kariéru a věnovala se pedagogické činnosti. V Praze mi ale řekli: You Must Dance. Tak jsem si řekla dobrá. A tančila jsem.” V Praze si mohla zkusit pracovat jak s jinými choreografy a taneční skupinou 420people, tak třeba i s handicapovanými dětmi. Při té příležitosti měla možnost přehodnotit i své přístupy k lektorství a práci s dětmi. „Tato představení pro mě byla něčím novým a otevřela mi mysl ohledně mého těla a pocitů,” říká Yana. „Jsem více technický typ učitele. Metody, které jsem se naučila zde jsou pro mne zcela nové. Zkusila jsem například učit tanec pomocí hry. To je pro mě nová zkušenost.” Na Ukrajinu se chce ale vrátit hned jak to bude možné a bezpečné. Nové postupy si chce vzít s sebou. „Až se vrátím, chci se svými studenty zkusit něco nového. Nechci se zastavit v tomto pokroku. Krom dětí bych chtěla více pracovat i s dospělými.” 

Spoustu nových zážitků získaly i studentky. „Nedávno jsme teprve začaly studovat konzervatoř a pracovat s dětmi. Najednou přišly tyto projekty pro veřejnost a velká pódia,” popisuje entuziasticky Diana. Většina jejích spolužaček na Ukrajině neměla takové štěstí a buď se musí spokojit s výukou v on-line podobě nebo škola vůbec neprobíhá. „Nejsou žádné prostory ke studiu, všude je to teď nebezpečné,” popisuje Nastya. „Mé studentky jsou teď roztroušené po Evropě – v Itálii, Španělsku, Německu, Polsku… Letos svou školu neotevřu. Bála bych se o děti,” doplňuje Yana. 

Krom Yany a jejich studentek INTERGRAM podpořil přes tři desítky dalších umělců. Byly mezi nimi mimo jiné operní pěvkyně, violoncellistka, hobojistka či baletka. Jsme rádi, že podpora plní svůj účel a srdečně děkujeme všem dárcům. „Finanční pomoc od INTERGRAM je pro nás hrozně důležitá a umožnila nám věnovat se naší profesi i v těchto náročných časech.”

2022-08-26T13:21:48+01:00 26. srpna 2022|Štítky: , , , |