Nejvyšší soud vydal přelomové rozhodnutí ve věci užívání hudebních nahrávek na internetu

V kauze s úložištěm HellShare/HellSpy došlo po sedmi letech k důležitému verdiktu. Nejvyšší soud vyložil právo v souladu se spravedlností a zrušil rozhodnutí Vrchního soudu s odůvodněním, že spočívá na nesprávném výkladu práva.

Žalobu na ochranu proti nekalé soutěži proti provozovatelům úložiště HellShare/HellSpy podala Česká národní skupina Mezinárodní federace hudebního průmyslu (ČNS IFPI) v roce 2014. Následovala vleklá soudní jednání, která vyvrcholila podáním dovolání k Nejvyššímu soudu ČR ze strany ČNS IFPI.

Nejvyšší soud se postavil na stranu majitelů práv k hudebním nahrávkám. “Jsme opravdu potěšeni, že se Nejvyšší soud ztotožnil s naším názorem a posoudil činnost úložiště HellShare/HellSpy komplexně, přičemž připustil, že uvedené úložiště je v nekalosoutěžním vztahu k vydavatelům hudebních nahrávek,” uvedla JUDr. Petra Žikovská, ředitelka ČNS IFPI.

“Naplňuje náš to optimismem a vírou ve funkčnost české justice, která je ve svý‎ch nejvyšších patrech schopna spravedlivého a erudovaného posouzení případu. Bohužel jsme na toto rozhodnutí museli čekat dlouhý‎ch sedm let, které pro vydavatele, hudebníky a skladatele hudby znamenaly citelné ztráty na jejich příjmech,” dodává Petr Žikovská.

Hudební vydavatelé, hudebníci a autoři v důsledku internetového pirátství ročně přicházejí o značnou část příjmů právě kvůli některý‎m internetov‎ým úložištím, která parazitují na jejich obsahu. Rozhodnutí Nejvyššího soudu je proto důležitým krokem k narovnání vztahů v prostředí internetu.

Tiskovou zprávu ČNS IFPI najdete ZDE. A přílohu k ní ZDE.

2022-12-28T15:37:45+01:00 27. září 2021|Štítky: , |